Polscy zesłańcy w obronie wiary. Kościół katolicki w sowieckim Kazachstanie w latach 1936-1990

|Historia

Książka pokazuje dramatyczną walkę zesłańców o zachowanie wiary w sowieckim Kazachstanie, w rzeczywistości restrykcyjnego prawa i bezprawia, służących prześladowaniu Kościoła i wiernych. Wskutek tego Kościół musiał zejść do podziemia, ale dzięki niezłomnym wiernym i ich duszpasterzom przetrwał i mógł się odrodzić w niepodległym Kazachstanie w 1990 r.

Duża część książki poświęcona jest duchownym, m.in. księdzu Bukowińskiemu, który 11 września 2016 r. został beatyfikowany w Kazachstanie. Posługiwali oni w większości w sposób tajny, w czasach gdy Kazachstan był "morzem łez i krwi". Większość z nich była więziona przez wiele lat w łagrach, wielu zostało zamordowanych. Książka jest również opowieścią o polskich zesłańcach, świeckich katechetach, którzy odważnie i wytrwale bronili wiary, narażając się na prześladowania, więzienie, i którzy przyczynili się do przetrwania Kościoła w tym trudnym czasie.
Książka objęta jest patronatem medialnym Histmag.org oraz TVP Historia.

 

Książka jest pierwszą monografią źródłową ukazującą całościowo sytuację Kościoła rzymskokatolickiego w sowieckim Kazachstanie, system represji, z jakim spotykały się wówczas osoby wierzące.

o. prof. UAM dr hab. Borys Jacek Soiński UAM

Cechy
WydawnictwoWydawnictwo Kubajak
Autorks. Błażej Michalewski
Format167 x 238 mm
Liczba stron216
Oprawamiękka
ISBN978-83-62501-38-0
Wydanie2016 r.